Projekt E436.0

Na rok 2018 chystáme novinku - kompletní model lokomotivy E436.0 ČKD z roku 1927.

Vzhledem k tomu, že jsem zatím byl zakletý jen ve světě pojezdů, spojil jsem se se zkušenými: Josefem Zeleným, který připravil výkresy lokomotivy v měřítku 1:87 a Jozefem Bačou, který umí podklady přetvořit v parádní odlitky.

Základem modelu je mosazný lept skříně lokomotivy. Na fotografii níže je první prototyp z mosazi "klasické" tloušťky 0.3 mm, doplněný detaily z 0.1 mm bronzi.

Podvozky lokomotivy zpracovává Jozef Bača. Budou tvořeny mosaznými odlitky. Tuto technologii jsme zvolili vzhledem ke krásně zaobleným tvarům podvozků, jejich výsledné hmotnosti a oddolnosti...

Mě tento projekt přivedl k užití pro mne nových technologií - především 3D tisku. Převodovky podvozků budou tištěny z plastu. Na fotkách je první prototyp:

Výzvou se ukázaly být pantografy - musí odpovídat předloze a přitom být funkční a odolné... Výsledkem je pantograf vyrobený v kombinaci nerezová ocel a mosaz:

 

Před námi je výroby dalších prototypů a ověřování nových technologií. Další ze zvažovaných novinek je hlavní rám modelu odlévaný ze zinku...

Je před námi ještě spousta práce, ale už teď je to paráda!